Zespół Szkół - Gimnazjum i Szkoła Podstwowa im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej

Teatralne

Koła

Sukcesy Koła Teatralnego

Festiwal Małych Form Teatralnych "Dramat i Tragedię Pozostaw Teatrowi" zainicjowany został przez Wydział Prewencji podlaskiej Policji. Przegląd zyskał ogromne poparcie nie tylko wśród dyrektorów szkół i uczniów województwa, ale również na międzynarodowych konferencjach prewencyjnych. W 2006 roku był prezentowany jako program profilaktyczny polskiej Policji na Forum Europejskiej Sieci Prewencji Kryminalnej w Finlandii. Zdobył tam miano jednego z najlepszych programów prewencyjnych realizowanych w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W pierwszej fazie festiwalu brało udział zaledwie kilka szkół, teraz jest ich kilkadziesiąt. Przegląd jest adresowany do uczniów, którzy za pomocą przedstawień teatralnych poruszają problemy, z którymi mogą się zetknąć w swoim młodym życiu. W roku 2007 rozpisano projekt wspólnie przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Kuratorium Oświaty w Białymstoku. 15 stycznia 2008 roku podpisany został akt przekazania koordynacji Festiwalu Podlaskiemu Kuratorowi Oświaty w Białymstoku.
Nasze koło teatralne brało udział w festiwalu pięciokrotnie i już po raz trzeci zakwalifikowaliśmy się do wojewódzkiego finału. W roku 2002 sztuka "Przedziały" otrzymała pierwsze wyróżnienie za walory wychowawcze. Prawdziwy sukces odnieśliśmy w 2004 roku. Przedstawienie "Happines is easy" (Szczęście jest proste - tytuł zainspirowany piosenką grupy Myslowitz) uznane zostało za najlepszą sztukę festiwalu - zajęliśmy pierwsze miejsce. W nagrodę Marszałek Województwa Podlaskiego ufundował naszemu kołu teatralnemu dwudniową wycieczkę do Kazimierza Wielkiego - Nałęczowa - Lublina - Majdanka.
W roku szkolnym 2009/2010 Kurator Oświaty i Wychowania w Białymstoku po raz VIII ogłosił przegląd małych form teatralnych dla młodzieży gimnazjów województwa podlaskiego "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi". Do tegorocznej edycji zgłosiły się 74 zespoły z terenu naszego województwa. Stąd jakże wielkie było nasze zdziwienie gdy otrzymaliśmy wyniki. Okazało się, że w eliminacjach strefowych, które odbywały się w dniach 29-30 marca w Łomżyńskim Teatrze Lalek nasza sztuka nosząca tytuł "Śpiąca Królewna" zajęła drugie miejsce i tym samym znaleźliśmy się w ósemce najlepszych zespołów zakwalifikowanych do finału wojewódzkiego. Oto jak prezentują się oficjalne wyniki zamieszczone na stronie Kuratorium Oświaty:

JURY WYŁONIŁO 8 NAJLEPSZYCH ZESPOŁÓW,
KTÓRE ZAKWALIFIKOWAŁY SIĘ DO GALI FINAŁOWEJ:

" Publiczne Gimnazjum Nr 9 w Białymstoku
" Gimnazjum Nr 1 w Bielsku Podlaskim
" Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień "METANOIA" w Czarnej Białostockiej
" Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej
" Publiczne Gimnazjum Nr 6 im. T. Kościuszki w Łomży
" Gimnazjum w Narewce
" Gimnazjum Nr 2 w Zespole Szkół Nr 4 w Suwałkach
" Publiczne Gimnazjum w Szepietowie
Wymienione zespoły wezmą udział 17 maja 2010 roku w GALI FINAŁOWEJ PRZEGLĄDU, która odbędzie się w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku.
W roli obserwatorów wystąpi podlaska młodzież gimnazjalna, zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice.

Festyn na Krywlanach pod Kopcem Papieskim

Na terenie białostockiego aeroklubu na Krywlanach 5 czerwca odbył się po raz piąty Festyn Rodzinny upamiętniający odwiedziny Jana Pawła II w Białymstoku. Dziewiętnaście lat temu na białostockich Krywlanach papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą. Dziś w tym miejscu gromadzą się białostoczanie, by wspólnie modlić się i wypoczywać. Podczas festynu wolontariusze Funduszu Białystok - Ojcu Świętemu zbierali pieniądze na stypendia dla utalentowanej ubogiej młodzieży. Jest już projekt odbudowy kopca na Krywlanach. Bo to miejsce wyjątkowe dla wielu białostoczan, tych, którzy byli tu przed dziewiętnastu laty i tych, którzy nie spotkali papieża. W tym szczególnym miejscu Koło Teatralne "Malus" miało zaszczyt zaprezentować "Śpiącą Królewnę" - przedstawienie, które zdobyło wyróżnienie za walory wychowawcze podczas VIII Finału Przeglądu "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi". Na Festyn Papieski zostaliśmy zaproszeni przez Marka Tyszkiewicza aktora Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jesteśmy dumni, że w ten sposób mogliśmy uczcić patrona naszej szkoły Jana Pawła II.

Podmenu: