PAMIĘTAMY !! - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej

Przejdź do treści

PAMIĘTAMY !!

Działania szkolne
70 rocznica pacyfikacji wsi Jabłoń DobkiZ udziałem nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół w Jabłoni Kościelnej i Nowych Piekut, samorządowców i pocztów sztandarowych.


Sprawozdanie z realizacji projektu „Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie 1939–1989”.
Grupa sześciorga uczniów klasy II gimnazjum: Mateusz Kulesza, Daniel Brzózko, Paulina Czarkowska, Emilia Kaczyńska, Katarzyna Szepietowska, Marcin Średnicki w styczniu 2015 roku rozpoczęła realizację projektu „Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie 1939–1989” Bohaterem projektu stał się ks. Adolf Kruszewski proboszcz Parafii Jabłoń Kościelna w latach 1919 – 1970. Ks. Kruszewski urodził się 5 maja 1876 roku w Perkach Bujenkach, zmarł 31 sierpnia 1970 roku w Jabłoni Kościelnej.


Opiekun projektu: Katarzyna Mantur

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
We  wtorek, 1 marca 2016r.  już po raz piąty obchodziliśmy w Zespole Szkół w Jabłoni Kościelnej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość ta  ustanowiona została 3 lutego 2011 r. przez Sejm RP jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy w latach 1944-63 walczyli z bronią w ręku  z narzuconym siłą prosowieckim reżimem Polski Ludowej.

Anna Dobrzańska
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykętych

Ojczyzna was nie zapomni !

Wystawa broni historycznej i współczesnej.
W sobotę 05.12.2015r. o godzinie 10:00  w Izbie Tradycji Regionalnej Rolnictwa w Nowych Piekutach  trzydzieścioro młodych pasjonatów historii ze Szkoły w Jabłoni Kościelnej wzięło udział w  wystawie broni historycznej i współczesnej, zorganizowanej przez Klub Strzelectwa Sportowego „BAZUKA” oraz Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni z Piątnicy. Była to okazja do zapoznania się z szerokim asortymentem broni oraz różnego rodzaju militariów, które pochodzą ze zbiorów prywatnych Członków Klubu Strzeleckiego Sportowego Bazuka i Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni z Piątnicy. Była to również możliwość zapoznania się z działalnością Klubu Strzeleckiego jak i rozmowy z pasjonatami historii i broni. Po otwarciu wystawy nasi uczniowie wysłuchali prelekcji Pana  mecenasa Michała Korsaka nt. amerykańskiego karabinu M4 oraz historii broni od pierwszej wojny światowej. Następnie wykład na temat historii naszego regionu wygłosił Pan Mirosław Reczko Burmistrz Ciechanowca. Około godziny 10:30 nastąpiła prezentacja ułańskiego umundurowania przez członków Stowarzyszenia
Grup Rekonstrukcji Historycznych im. Brygady Kawalerii Plis. Szczególne wrażenie na naszych uczniach podczas tej prezentacji zrobiła czternastoletnia Weronika działająca w Grupie Rekonstrukcji Historycznych im. Brygady Kawalerii Plis. Weronika wystąpiła w pełnym umundurowaniu ułańskim swoją postawą pokazując patriotyzm i  pielęgnowanie pamięci o historii Polski. Niewątpliwie obecność czternastoletniej Weroniki pokazała naszym uczniom godny naśladowania wzór.
Najciekawszą częścią wystawy dla młodych pasjonatów historii była możliwość obejrzenia eksponatów broni historycznej, szczególnie, że nie tylko można było patrzeć, ale dotknąć, przeładować magazynek, poczuć ciężar karabinu lub bagnetu, zapytać znawców o działanie. Taki namacalny kontakt z historią to zdecydowanie głębiej zapadająca w pamięć lekcja od typowego przedmiotowego wykładu. Bardzo chętnie w przyszłości będziemy uczestniczyć w takich wydarzeniach.

Katarzyna Mantur
2007 - 2023'
Projekt
Wsparcie
Wróć do spisu treści